Tipy na letní brigádu

Přestože dny, které jsi letošní školní rok strávila ve školní lavici, by se skoro daly spočítat na prstech jedné ruky, ani se nenaděješ a jsou tu letní prázdniny. A proto je teď ten správný čas zamyslet se, jak s nimi naložíš! Kvůli zdravotním opatřením tvůj prázdninový plán možná letos vypadá o dost jinak než předchozí léta.

Jestli přemýšlíš, jak využít čas, který byste za jiných okolností třeba trávili s vašimi na dovolené, ale letos zůstanete doma, co takhle zkusit nějakou brigádu?

Brigáda je super minimálně ze dvou důvodů: Zaprvé si vyděláš si nějakou tu kačku, a zadruhé nasbíráš zkušenosti, které ti můžou v životě přijít setsakramentsky vhod.

Pokud ti ještě nebylo patnáct, možná namítneš, že sehnat práci je sci-fi. Není to ale tak docela pravda – tady máš hned několik tipů, jak vlastní přičinlivostí nakrmit prasátko a našetřit si na něco, o čem už dlouho sníš!

 

Teena_tipy_na_brigady

Foto: Michael Longmire, Unsplash

Umění, reklama a sport

I přes oficiální zákaz práce mladším 15 let existuje zákonná výjimka, a tou je výkon umělecké, kulturní, sportovní nebo reklamní činnosti. V jakémkoliv věku se proto můžeš třeba zúčastnit castingu na film nebo reklamu, vystupovat s divadelním spolkem, moderovat kulturní akce, namalovat pro někoho obraz, poskytnout fotografické služby – nebo se třeba přihlásit do soutěže o nějakou peněžitou cenu. Stejně tak můžeš třeba napsat knížku, složit pro někoho písničku, anebo se stát modelkou, zpěvačkou, influencerkou a podobně. Více o téhle výjimce se dočteš v Zákonu o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., §121.

Pomoc v domácnosti

Pomáháš běžně doma vašim s úklidem, třeba vyklízet myčku, luxovat nebo vynášet koš? To je dobře, jen tak dál! Můžeš se pokusit rodičům navrhnout, že se do domácích prací zapojíš ještě víc s tím, že si za to vysloužíš nějakou tu korunu ke kapesnému navíc. Může se jednat třeba o sekání zahrady, umytí auta, žehlení nebo přerovnání dlouho netknuté, zaprášené knihovny…

Drobné služby sousedům

Pokud se ti při čtení řádků o domácích pracích rozsvítily oči, můžeš své služby zkusit nabídnout i jinde – třeba vyvěsit plakátky ve vaší ulici, na kterých budeš inzerovat třeba pomoc s venčením psů, hlídáním dětí, sklizením ovocné úrody, nebo už zmíněným úklidem doma – například žehlením.

Prodej oblečení, knih nebo hraček

Pokud máš doma věci, které už nepotřebuješ, můžeš je zkusit střelit na bazaru. Než se do toho ale pustíš, nejdřív se poraď s rodiči, ať se nedostaneš do maléru. Jednak je to vůči nim fér, jestliže ti danou věc koupili oni, a jednak budeš stejně potřebovat pomoc někoho dospělého, protože online tržiště i klasické bazary jsou oficiálně přístupné až od 18 let.

Co když ti už bylo 15?

Jestli jsi už oslavila patnáctiny, v tom případě se ti otevírá celá paleta pracovních příležitostí! Stačí se mrknout na nabídky práce třeba na jobs.cz nebo prace.cz, sesmolit poutavý motivační dopis (návodů na to, jak se píše, najdeš na internetu spousty), vytvořit si jednoduchý životopis a dotyčnou firmu kontaktovat prostřednictvím formuláře, který je k tomu určený. Většina brigád bude nejspíš vyžadovat minimální věk 18 let, ale určitě se tam něco zajímavého najde i pro mladší ročníky!

Taky si všímej cedulí na dveřích obchodů, do kterých (nebo kolem kterých) chodíš – často firmy hledají někoho na výpomoc právě touhle cestou. No a nezapomeň rozhodit sítě i v okolí – zeptej se třeba kamarádů svých rodičů, jestli náhodou ve firmě, kde pracují, nehledají pomocníka, anebo o něčem nevědí.

Utrácej s rozumem

Vydělat si sama peníze na brigádě je super pocit – takový dospělácký! :) Ať už ale tvoje úspory plynou z brigády, kapesných nebo štědrých dárků k Vánocům nebo narozeninám od tvých příbuzných, pořádně si promysli, za co je utratíš. Pokud si dlouho šetříš na nějakou konkrétní věc, o které jsi přesvědčená, že se bez ní neobejdeš nebo ti bude dělat obrovskou radost, ať stojí co stojí, pak je správné investovat svoje peníze právě do ní. Opravdu ale potřebuješ boty za tři tisíce jenom proto, že je má Majka z áčka, troje oční stíny jen proto, že byly v akci, nebo kafe ze Starbucksu za stovku, protože ti na něj fixkou někdo napíše tvoje jméno? Važ si peněz i času, který tebe nebo tvé rodiče stálo je vydělat, a nakládej s nimi s rozmyslem.

Povedlo se ti ulovit nějakou zajímavou brigádu? Napiš nám na blog@teena.cz nebo na Instagram – tvůj úspěch nebo zajímavá zkušenost může pomoct posunout správným směrem i další holky ;-).

Zpět do obchodu