Léčivá síla smíchu

Listopad je dost ponurý měsíc. Venku je mlha, sychravo, za nehty začíná zalézat mráz – a letos k tomu ještě přibyly patálie s covidem. No, důvodů ke smíchu prostě moc není. Anebo je…? Jasně že jo! Vždycky je důvod se smát, záleží jen na tom, jak se na věci díváme. Smích je neuvěřitelně důležitý, jsou to vlastně takové malé lázně pro duši a koneckonců i pro tělo.

A teď si udělej takový malý test: víš, k čemu všemu je dobrý smích? Schválně si svoje odpovědi napiš na papír nebo do mobilu. A až potom čti dál, aby sis ověřila, v čem ses trefila, a co ti na tvém seznamu chybí. Tak šup, už držíš propisku a přemýšlíš? :)

. . .

. . .

. . .

K čemu je dobrý smích

  • Uvolňuje mentální zábrany a pomáhá tvořivěji myslet.
  • Pomáhá vypořádat se lépe s problémy a překážkami.
  • Snižuje hladinu stresu a má relaxační účinky.
  • Snižuje srdeční tep a krevní tlak.
  • Sbližuje nás s ostatními, prohlubuje přátelství a působí proti pocitům odcizení, které jsou častým důvodem k depresím a sebevraždám.
  • Uvolňuje endorfiny, zvané taky hormony štěstí, které zároveň působí proti bolesti.
  • Každá minuta smíchu údajně o minutu prodlužuje náš život.

A pozor: Smích dokonce urychluje uzdravování a posiluje imunitu! Vědci (a nejenom ti američtí) zjistili, že když se člověk směje, aktivují se imunitní buňky, a tělo tak rychleji regeneruje, rány se rychleji hojí, a celkově tak získáváme vyšší odolnost proti nemocem (to znamená i proti virům, včetně toho, který je teď zrovna celosvětově v kurzu). A to už stojí za to se od srdce něčemu zasmát, ne?

 

Tvůj dnešní to-do list: SMÁT SE!

Zamysli se, jak často se směješ. Pokud dojdeš k závěru, že to poslední dobou není žádná sláva, nezbývá, než jít smíchu trochu naproti. Na začátek si vzpomeň, co tě vždycky zaručeně rozesměje: máš v oblibě nějakou komedii, seriál, video nebo třeba nějaký zážitek, kdy ses chechtala tak, až ses popadala za břicho? Všechny tyhle věci si sepiš a dej si za úkol se alespoň jednou denně rozesmát. Pokud se kvůli současným okolnostem nestýkáš s kamarády a vtipných historek teď moc nenasbíráš, tak využij právě těchhle osvědčených zdrojů. Na každý den si naordinuj chvíli, kdy budeš něco vtipného sledovat nebo si budete – třeba s bráchou, ségrou nebo s vašima – něco vtipného vyprávět. Uvidíš, jak tě hned zaplaví příval energie a chuť pustit se do věcí, které jsi třeba odkládala nebo jsi při nich dělala kyselý obličej.

A taky nezapomeň, že smích je vysoce nakažlivý: jakmile se začneš něčemu smát, lidi kolem tebe nemusí mít ani tušení, čemu se řehtáš, a přirozeně se připojí – třeba jako v tomhle videu. Schválně si to někdy zkus – fakt to funguje!

 

Co tě vždycky zaručeně rozesměje? A povedlo se ti už někdy někoho rozesmát tak, že nemohl popadnout dech? Poděl se s ostatními v komentářích třeba v Teenovinách na Instagramu!

Zpět do obchodu