Jak vyřešit vánoční dárky (i bez peněz)?

Dávno pryč jsou časy, kdy se při myšlence na Vánoce vynořila čirá představa pohody, klidu, odpočinku a bezstarostného čekání na Ježíška. Takhle jsi to možná vnímala, když jsi byla dítě, ale teď už asi těžko unikneš komerčnímu tlaku, který s sebou Vánoce přinášejí. Obchodníci se pochopitelně snaží využít Vánoc ku svému prospěchu, a tak nás – častokrát už od října – bombardují reklamami a upozorněními na super nabídky, aby ani letos nikdo nezapomněl obrátit kapsy naruby a ideálně všechny své úspory vydat za vánoční dárky. No jo, jenže co když v té kapse máš jenom žvejky, gumičku do vlasů a pár drobných na autobus? Ani to není důvod k zoufalství, protože i bez velkých úspor se dají vykouzlit zázraky a pod stromečkem můžeš rozzářit oči všech, na kom ti záleží.

 

Jak dobře znáš své nejbližší?

V podstatě se dá říct, že řešit dárky honičkou po nákupáku je (i přes všechny fronty, tlačenice a nošení tašek) ta nejjednodušší cesta. Jenže tenhle způsob většinou znamená, že dárky vybíráš v první řadě podle svého rozpočtu nebo ceny zboží, a ne podle toho, co má dotyčný skutečně rád. Vědět totiž, co druhého opravdu potěší, není jen tak – znamená to totiž, že druhého musíš opravdu dobře znát. A toho docílíš jen tím, že mu dobře nasloucháš a upřímně se o něj zajímáš. Co rád čte nebo na co se rád dívá? Co poslouchá? Co dělá ve volném čase? Jakou má rád barvu, jaké je jeho oblíbené jídlo nebo pamlsek, jaký má vkus a styl…? Pokud lidi, které se chystáš o Vánocích obdarovat, vyloženě nevyslovili přání dostat něco konkrétního, vytvoř si tabulku a u svých blízkých si všechny tyhle výše uvedené otázky zodpověz.

 

Tvůrčí duch Vánoc

Nemusíš být super talentovanou malířkou, virtuózkou a v mnoha případech nebudeš muset ani rozbíjet prasátko, abys mohla darovat něco osobního, co bude zároveň hezké a třeba i praktické. Tady je pár tipů na dárky, které budou vyžadovat maximálně investici do nákupu materiálů a pak už „jen“ tvojí energii a čas.

  • Macramé doplňky

Slyšela jsi už o téhle technice? Říká se jí taky boho styl nebo úplně obyčejně drhání. S její pomocí vytvoříš třeba náramky přátelství, přívěsky na klíče, náušnice, polštářky, obaly na květináče a spoustu dalšího. Stačí se naučit pár základních typů uzlíků a sehnat si bavlněný provázek.

Náramky přátelství: tady najdeš návod, jak se dělají uzlíky, tady najdeš různé vzory, tady najdeš fotonávod a tady jednoduchý videonávod.

Dekorace do bytu (třeba pro mamku, babičku nebo ségru): pomocí tohohle návodu můžeš vyrobit super polštářek, tady se můžeš inspirovat na obal na květináč, tady se dozvíš, jak vyrobit obal na svíčku a tady se hravě naučíš lísteček na zavěšení (skvěle poslouží i třeba jako záložka do knihy).

Přívěšek na klíče: ten jednoduše udrháš třeba s pomocí tohohle videa. Pokud by ses chtěla mrknout i po jiných vzorech, hledej pod heslem „easy macramé keyring“ nebo „macramé keyring for beginners“.

Náušnice: mrkni se na tenhle videonávod, případně hledej pod heslem „macramé earrings“ (nebo taky „micromacramé“, které se vyrábí z tenčích provázků a působí decentněji a elegantněji)

  • Háčkovaná čelenka na zimu

Ani téhle techniky se nemusíš bát – naučit se háčkovat je hračka. Stačí sehnat háček a klubko vlny nebo bavlny a za chvíli máš parádní a praktický dárek hotový ;). Můžeš se inspirovat třeba tímhle videonávodem.

  • Komiksy

Abys vytvořila vtipný komiks, vážně nemusíš absolvovat profesionální kurz kresby. Vymysli si nějaký příběh (stačí i něco superkrátkého) nebo zavzpomínej na nějaký vtipný zážitek, který jste s tím, komu chceš komiks nakreslit, zažili. A pak si udělej scénář: v krátkých bodech si napiš, co se v příběhu odehrává, a body pak ztvárni jednoduchými kresbičkami v okýnkách. Komiks může mít třeba jen čtyři nebo šest okýnek a postavičky můžeš kreslit úplně jednoduše pomocí čárek a koleček. Uvidíš, jak takový komiks obdarovaného potěší – být hlavním hrdinou příběhu je totiž pecka, no ne? :)

  • Společná fotka

Jasně, fotek má každý plný mobil, ale fotka v rámečku, kterou si může tvoje mamka, taťka nebo kámoška postavit na stůl, má přece jenom větší váhu. Nech proto vyvolat fotky, na kterých jste společně. Na rub fotky nebo na kousek papíru, který k fotce přiložíš, můžeš navíc ještě napsat vzkaz, který se k fotce váže, třeba: „Doteď mě bolí břicho od smíchu, když si na tenhle výlet vzpomenu!“ A pokud chceš tenhle nápad dovést k opravdové dokonalosti, můžeš na fotku vyrobit i vlastnoruční rámeček například z dřívek, kamínků, korálků, těstovin nebo ozdobného papíru.

  • Video kompilace

Z fotek nebo ze společných videí vytvoř (třeba pomocí nějaké mobilní appky) klip, sestavený přímo na míru obdarovanému. Můžeš ho navíc proložit různými vtipnými hláškami, komentáři a vzpomínkami a doplnit hudbou, kterou má dotyčný rád. Z takového dárku bude rozhodně každý naměkko! A jak video darovat? Buď můžeš video uložit třeba na YouTube a pod stromeček do obálky vložit papírek s odkazem (nebo QR kódem), anebo si načasovat zprávu tak, aby dorazila ve chvíli, kdy ty chceš. Ta může znít třeba takhle: „Taťko, vytvořila jsem ti k Vánocům krátké video z naší poslední dovolené a společných víkendů. Mám tě ráda!“

  • Poukaz na společný zážitek

Zážitky trumfnou lecjaký hmotný dárek. Zkus proto vymyslet nějakou aktivitu, o níž jsi přesvědčená, že druhého bude bavit, a daruj vlastnoručně vyrobený poukaz! Může to být třeba výlet, který sama celý naplánuješ, workshop, kde druhého naučíš něco, v čem jsi dobrá a víš, že druhého tahle dovednost taky zajímá (babičku například můžeš naučit používat internet, ségru můžeš naučit nějaké cool účesy nebo kámošku naučit vařit domácí marmeládu). Jen si dej pozor na plané sliby: ideálně hned na poukaz připiš i návrh termínu, aby příslib zážitku nevyzněl do prázdna nebo se nepromlčel.

  • Balíček cukroví, vyloupaných oříšků nebo křížal

I takovými zdánlivě obyčejnými věcmi můžeš druhému udělat velkou radost. Zvlášť pokud balíček hezky naaranžuješ, obvážeš třeba nějakou hezkou stužkou a krasopisně nadepíšeš. Až bude obdarovaný šťastlivec obsah balíčku mlsat, celou dobu u toho bude myslet na tebe ;-).

 

A pokud se tvé obdarovávání přece jen neobejde bez peněz a lámeš si hlavu, jak si nějakou korunu vydělat, zkus se poradit s vašima: třeba přistoupí na to, že když jim pomůžeš s vánočním úklidem a dalšími přípravami, na vánoční dárky ti přispějí. Anebo zkus třeba rozvěsit v domě nebo ve vaší ulici leták, že nabízíš pomoc s pečením cukroví, výrobou adventního věnce nebo třeba už zmiňovaným vánočním úklidem…

Celou řadu dalších způsobů, jak si i ve svém věku můžeš vydělat peníze, najdeš v tištěné knize Teena aneb Skutečný průvodce pro holky. Pokud sis o ni doposud nenapsala Ježíškovi, je nejvyšší čas to napravit - stačí kliknout sem! ;-)

Máš další tipy, jak letos vyřešit vánoční dárky? Inspiruj ostatní holky třeba v Teenovinách na Instagramu nebo Facebooku!

Zpět do obchodu